Pracownia mieści się w Laboratorium Hala Technologiczna, a nadzór nad nią sprawuje zespół badaczy z Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości Wydziału Elektrycznego ZUT: prof. Przemysław Łopato, prof. Grzegorz Psuj oraz prof. Marcin Ziółkowski.
Zakup komory bezodbiciowej SAC-3M o 3-metrowym polu pomiarowym i wymiarach zewnętrznych 9,5m x 6,2m x 6,1m, do pomiarów emisji elektromagnetycznych oraz niezbędnym sprzętem pomiarowym w tym absorbery hybrydowe, stół obrotowy wbudowany w podłogę, ekranowany system CCTV oraz maszt antenowy o wysokości skanowania 1-4m z elektryczną zmianą polaryzacji pozwoli na realizacje badań kompatybilności elektromagnetycznej jak i pomiarów mikrofalowych wyrobów.
W otaczającym nas świecie, pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dzięki nim nasze życie, staje się wygodniejsze, a praca bardziej wydajna. Urządzenia takie jak: telewizor, komputer, pralka, telefon komórkowy, czy systemy energetyczne, telekomunikacyjne (telefonia komórkowa, LTE, 5G, WiFi, IoT), wykorzystują w swoim działaniu pola elektromagnetyczne (PEM). Ważne jest więc, żeby urządzenia te wzajemnie się nie zakłócały, czyli były kompatybilne elektromagnetycznie. Przy braku kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), może dochodzić do niekomfortowych lub wręcz niebezpiecznych sytuacji, np. zakłócenia pracy urządzeń elektronicznych w samolocie lub urządzeń medycznych w szpitalu pod wpływem działania telefonu komórkowego przekraczającego normy emisji.
W pracowni EMC, prowadzone będą badania urządzeń i systemów pod kątem kompatybilności elektromagnetycznej, które polegają na sprawdzeniu, czy urządzenia nie emitują zbyt wysokiego poziomu pola elektromagnetycznego oraz czy są odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych.
Obecnie uczelnia, podjęła działania w kierunku uzyskania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Po jej otrzymaniu unikalna w skali regionu pracownia, będzie świadczyła usługi oraz badania w zakresie emisji i odporności urządzeń na rzecz przedsiębiorstw głównie z Pomorza Zachodniego.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty badawczej oraz aktualności można także znaleźć na stronie WWW Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości.