Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt współfinansowany ze środków Budżetu Państwa.

Pracownia inteligentnych systemów wizyjnych i interfejsów użytkownika

W ramach pracowni inteligentnych systemów wizyjnych i interfejsów użytkownika zostaną zakupione systemy skanowania 3D, system wizyjny i system czujników MEMS wraz z niezbędnym wyposażeniem. Rozszerzenie zakresu zakupu o dodatkowe podsystemy jest spowodowane bardzo szybkim rozwojem i ewolucją technologii skanowania 3D zmierzającej w kierunku fuzji danych z wielu systemów. Połączenie skanerów 3D z systemem wizyjnym oraz systemem MEMS pozwoli na pozysknie najnowszych i najbardziej dokładnych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku niedostępnych na etapie pisania fiszki projektu. Ponadto szczegółowe wymienianie oprzyrządowania dodatkowego nie jest zasadne, ponieważ rozwiązania dostępne na rynku bardzo szybko ewoluują, zmieniają i są adaptowane do nowych rozwiązań i standardów. Często zdarza się, że elementy dotychczas oferowane jako oprzyrządowanie, oferowane są jako osobne podsystemy lub są wycofywane ze sprzedaży.

W ramach pracowni inteligentnych systemów wizyjnych i interfejsów użytkownika zostaną zakupione aparatura do wykonywania obwodów drukowanych oraz aparatura do montażu elementów elektronicznych na płytkach PCB.

Wyposażenie pracowni inteligentnych systemów wizyjnych i interfejsów użytkownika pozwoli na monitorowanie otoczenia maszyn, opracowywanie interfejsów nadzoru maszyn oraz skanowanie obiektów wielkogabarytowych poprzez szybkie i skutecznie zebranie szczegółowych i dokładnych danych o skanowanych obiektach w postaci chmur punktów i modeli 3D. Zakup ten jest jednym z podstawowych filarów budowy nowoczesnych systemów monitorowania dla autonomicznych maszyn oraz inteligentnych interfejsów użytkownika zgodnych koncepcją przemysłu 4.0. Urządzenia charakteryzują się dużym zaawansowaniem technologicznym, małymi gabarytami oraz wysokimi parametrami skanowania. 

Do laboratorium przewidziano także zakup szeregu urządzeń pozwalających na opracowywanie, wykonywanie i testowanie prototypowych układów elektronicznych niezbędnych przy realizacji koncepcji Internet of Things, która jest jednym z filarów przemysłu 4.0. W ramach doposażenia laboratorium przewidziano zakup: aparatury do wykonywania obwodów drukowanych (ang. Printed Circuit Board – PCB) oraz aparaturę do montażu elementów elektronicznych na płytkach PCB.

Opracowane układy pozwolą na integrację rozwiązań oraz na komunikacje z większością systemów CNC/PLC jak i układów i czujników oferowanych na rynku. Tak nowoczesny sprzęt, z możliwością integracji rozwiązań bezpośrednio w systemie CNC/PLC, umożliwi też integrację rozwiązań: IoT (Internet of Things), uczenia maszynowego, widzenia maszynowego oraz badania z wykorzystaniem nowoczesnych interfejsów użytkownika.