17 grudnia 2019 r na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbyło się po raz drugi Spotkanie Naukowców z Przedstawicielami Przedsiębiorstw regionu. Spotkanie dedykowane było dla przemysłu: stoczniowego, offshorowego, przeładunkowego, energetyki wiatrowej, przemysłu drzewnego, maszyn wielkogabarytowych oraz wytwarzania maszyn i urządzeń dla potrzeb wymienionych gałęzi przemysłowych.
W Spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 26 przedsiębiorstw głównie z regionu zachodniopomorskiego i lubuskiego oraz dwóch Uczelni ze Szczecina: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Akademii Morskiej w Szczecinie.
Uczestnicy Spotkania mogli poznać w praktyce ofertę badawczą Środowiskowego Laboratorium Miernictwa oraz Laboratorium PoliTEST Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. W ramach pokazów zostały zaprezentowane:

• Pomiary i kompensacja błędu wolumetrycznego obrabiarek CNC z użyciem Laser-Tracer-NG.
  • Pomiary drgań z użyciem systemu akwizycji i przetwarzania danych Scadas Vibco Mobile.
  • Wykorzystanie środowiska obliczeniowego Matlab&Simulink do budowy systemu sterowania „inteligentnym żurawiem przeładunkowym”.
  • Badania wytrzymałości materiałów z wykorzystaniem nowoczesnej maszyny wytrzymałościowej oraz młota udarnościowego dużych energii.
  • Współczesne metody określania spawalności materiałów z wykorzystaniem uniwersalnego symulatora procesów metalurgicznych – system Gleeble 3500

Prezentowana aparatura badawcza będzie wykorzystywana poza pracą badawczą również do działalności komercyjnej. Przedsiębiorcy mogą przy jej wykorzystaniu przeprowadzić szereg nowoczesnych badań i analiz, m.in.:

• wytrzymałościowych i zmęczeniowych materiałów i gotowych wyrobów, przeprowadzane pod nadzorem towarzystw klasyfikacyjnych, m.in. LR, GL, BV i PRS,
  • projektowania oraz budowy maszyn i urządzeń kontrolno-pomiarowych wraz z oprogramowaniem,
  • pomiary i kompensacja błędu wolumetrycznego przestrzennej dokładności maszyn CNC,
  • optymalizacji parametrów serwonapędów CNC oraz pomiarów ich dokładności,
  • prawidłowości wykonania projektów technicznych w zakresie właściwości statycznych i dynamicznych układów mechanicznych, maszyn i urządzeń,
  • eksperymentalnej analizy modalnej w warunkach kontrolowanego wymuszenia oraz tzw. eksploatacyjnej analizy modalnej, bez konieczności pomiaru sygnałów wymuszających,
  • budowy modeli modalnych oraz ich walidacji.

Wydarzenie zakończyło się indywidualnymi spotkaniami przy stanowiskach badawczych, gdzie uczestnicy zadawali szczegółowe pytania odnośnie możliwości wykorzystania aparatury badawczej. Liczymy na powstanie interesujących prac badawczych i stawiamy na rozwój naszego regionu.
Zapraszamy do kontaktu oraz na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
Prezentowana aparatura badawcza zakupiona została w ramach projektów:

1. nr RPZP.01.03.00-32-0004/17 pn. „Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie”
  2. nr RPZP.01.03.00-32-0003/17 pn. „Doposażenie infrastruktury badawczej Zakładu Spawalnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w nowoczesny system symulacji cykli termiczno-odkształceniowych procesów spawania”

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 –2020. Projekty współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.