Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt współfinansowany ze środków Budżetu Państwa.

Pokazy aparatury badawczej

Pokaz poświęcony aspektom wielowymiarowej kontroli części z wykorzystaniem systemów metrologicznych do badań SGP, GD&T oraz tomografii komputerowej CT. W trakcie pokazu oprócz potencjału dostępnej aparatury badawczej zostaną zaprezentowane wyniki wybranych prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych na zlecenie przedsiębiorstw z sektora produkcji medycznej, motoryzacyjnej i kosmicznej (współpracujących z WIMIM ZUT). W trakcie pokazu szerzej zostanie zaprezentowany skaner wolumetryczny (tomograf przemysłowy) firmy Waygate Technology Brucker Hughes typu V|tome|X-S 240NEO, który umożliwia kontrolę radiologiczną – obrazowanie struktury wewnętrznej wyrobów jednocześnie umożliwiając dokładne pomiary wykrytych wad wyrobów wykonanych ze stali, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych.

Oferta badawcza: badania stanu struktury wewnętrznej materiałów (półwyrobów), realizacja pomiarów długości i kąta części oraz badania błędów kształtu, kierunku położenia i bicia a także badania SGP oraz poprawności montażu części w złożeniu (montażu urządzeń mechanicznych).

Osoba do kontaktu:
tel. 91 449 42 22 Daniel.Grochala@zut.edu.pl
dr inż. Daniel Grochała
Środowiskowe Laboratorium Miernictwa

Pokazy:

10:50 – 11:20

11:40 – 12:10

12:30 – 13:00

14:50 – 15:20

Pokaz możliwości obróbki centrum tokarsko-frezarskiego na przykładzie elementu w którym należy jednocześnie wykonać operacje toczenia oraz frezowania. Obrabiarka wyposażona jest we wrzeciono przechwytujące umożliwiające kompletną 6-cio stronną obróbkę elementów.

Parametry przestrzeni obróbkowej maszyny:

  • Maksymalna średnica                                500 mm
  • Maksymalna długość przedmiotu         750 mm
  • Maksymalny przesuw w osi X                  480 mm
  • Maksymalny przesuw w osi Y                  200 mm
  • Maksymalny przesuw w osi Z                   845 mm
  • Zakres obrotu osi B                                      +/- 110 stopni

Dodatkowo w ramach pokazu zaprezentowane zostaną możliwości realizacji obróbki skrawaniem w parku maszynowym Laboratorium Hala Technologiczna.      

Pokazy:

10:50 – 11:10

11:20 – 11:40

12:00 – 12:20

12:30 – 12:50
14:40 – 15:00

W czasie pokazu zaprezentowane zostanie urządzenie stosowane w przetwórstwie tworzyw polimerowych służące do precyzyjnego i efektywnego formowania wtryskowego, idealne do produkcji wysokiej jakości wyrobów. Wtryskarka wyposażona jest w zaawansowany system sterowania CNC, który umożliwia użytkownikowi dokładne programowanie i monitorowanie procesu, szybkie dostosowywanie parametrów pracy do różnych rodzajów tworzyw i kształtów form. Urządzenie charakteryzuje się wysoką powtarzalnością parametrów pracy oraz wydajnością. Układ zamykania: kolanowy, 2-punktowy, siła zwarcia: 1250 kN (125 ton), maks./min. wysokość formy: 450/150 mm (standard) 550/250 mm (high speed).

Oferta badawcza obejmuje kompleksową obsługę, w tym: walidację i optymalizację procesu wtrysku, automatyzację i integrację systemów, testy form wtryskowych, wykonanie krótkich serii wyrobów prototypowych, przygotowanie znormalizowanych próbek do badań właściwości fizykochemicznych.

Osoba do kontaktu:
dr Izabela Irska
tel. 727 692 101 Izabela.Irska@zut.edu.pl
Katedra Technologii Materiałowych
sala HT

Pokazy:

10:50 – 11:20

12:30 – 13:00
14:50 – 15:20

W czasie pokazu zaprezentowane zostaną 2 urządzenia:

  • urządzenie do wytwarzania przyrostowego metodą SLS, którego praca polega na spiekaniu proszku polimerowego za pomocą podczerwonego lasera. Proces, podobnie jak w przypadku innych technologii przyrostowych, odbywa się warstwowo, ale w odróżnieniu od nich, nie wymaga stosowania podpór, co znacznie ogranicza odpady produkcyjne, skraca czas procesu i eliminuje konieczność obróbki poprocesowej (mechaniczne lub chemiczne usuwanie podpór). Brak podpór pozwala również na „drukowanie” ruchomych mechanizmów w postaci złożonej.
    Urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków polimerowych metodą SLS pozwala na tworzenie elementów z następujących materiałów: PA12, PA11, PA11 ESD, PP, TPU (materiał elastyczny). Rozmiar przestrzeni roboczej, to 110 x 160 x 245 mm. Zakres grubości pojedynczej warstwy materiału wynosi od 75 do 175 μm.

Oferta badawcza obejmuje kompleksową obsługę, w tym: wydruki części i mechanizmów z materiałów: PA12, PA11, PA11 ESD, PP, dobór i optymalizację parametrów wytwarzania dla niestandardowych materiałów, wytwarzanie części z niestandardowych materiałów w oparciu o wytyczne klienta.

  • urządzenie do wytwarzania przyrostowego metodą SLM, czyli selektywnego stapiania wiązką lasera, która jest jedną z metod wytwarzania przyrostowego potocznie nazywanego drukiem 3D. W metodzie tej proszek metalowy nanoszony jest na platformę roboczą warstwa po warstwie i stapiany w miejscu powstawania obiektu. Ze względu na to, że w metodzie tej materiał występuje w formie proszku możliwe jest wytwarzanie części składających się z wielu elementów w jednym procesie w postaci złożonej, uzyskanie struktury ażurowej zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz detalu oraz otrzymanie skomplikowanych obiektów, których nie można otrzymać klasycznymi metodami wytwarzania takimi jak obróbka skrawaniem, czy odlewnictwo.
    Urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków metodą selektywnego stapiania wiązką lasera (SLM) pozwala na tworzenie obiektów z szerokiej gamy materiałów metalowych, takich jak np. stal nierdzewna, narzędziowa, tytan i jego stopy, stopy niklu czy stopy aluminium. Rozmiar przestrzeni roboczej urządzenia wynosi 150 mm x 150 mm x 150 mm, a zakres wysokości pojedynczej warstwy materiału od 20 μm do 80 μm.

Oferta badawcza obejmuje kompleksową obsługę, w tym: wsparcie w rozwoju produktu, wytwarzanie prototypów, pojedynczych części lub małych serii, przeprowadzenie badań nad doborem i optymalizacją parametrów oraz strategii wytwarzania, również z niestandardowych materiałów, a dzięki modułowej budowie również z ich małej objętości.
Osoba do kontaktu:
dr inż. Marta Krawczyk
tel. 91 449 43 77, Marta.Krawczyk@zut.edu.pl
Katedra Technologii Wytwarzania
HT sala 5A

Pokazy:

11:20 – 11:50

12:00 – 12:30
14:50 – 15:20

W czasie pokazu zaprezentowane zostanie intuicyjne narzędzie do obserwacji mikroskopowych, cechujące się wysoką precyzją i umożliwiające obserwację z niesamowitą głębią ostrości i wysoką rozdzielczością, ukazując najdrobniejsze detale.

Urządzenie charakteryzuje się:

  • dużym zakresem powiększeń, który umożliwiają dwa obiektywy o powiększeniach 20-200x i 500-5000x,
  • kamerą oraz silnikiem graficznym, które gwarantują optymalną równowagę pomiędzy jasnością a głębią ostrości, w tym również tryb HDR (wzmocniony kolor i kontrast),
  • trójwymiarowym obrazem i analizą powierzchni, wykorzystywanymi do pomiarów chropowatości, analizy zanieczyszczeń, pomiarów wielkości ziarna,
  • zaawansowanym oprogramowaniem analizy obrazu,
  • szerokim wachlarzem trybów obserwacji, takich jak jasne pole, ciemne pole i tzw. multioświetlenie, dostępnym dla wielu różnych rodzajów próbek,
  • unikalną głowicą do analizy pierwiastkowej opartej o technologię LIBS (Laser Induced Breakdown Spectrometry), czyli spektroskopii emisyjnej wzbudzanej promieniowaniem laserowym, umożliwiającą szybką analizę składu chemicznego. Spektrometria LIBS pozwala łatwo i bardzo szybko zidentyfikować i określić stężenia pierwiastków w szerokim zakresie pomiarowym.

Oferta badawcza obejmuje kompleksową obsługę, w tym: przygotowanie próbek, konfigurację parametrów mikroskopu, akwizycję danych, zaawansowaną analizę obrazów za pomocą specjalistycznego oprogramowania.

Osoba do kontaktu:
dr inż. Paweł Figiel
tel. 91 449 58 92 Pawel.Figiel@zut.edu.pl
Katedra Technologii Materiałowych
sala 23

Pokazy:

10:50 – 11:20

12:30 – 13:00
14:50 – 15:20

W czasie pokazu zaprezentowany zostanie skaningowy mikroskop elektronowy oraz urządzenie służące do preparowania przekrojów poprzecznych próbek z materiałów polimerowych ceramicznych i metalicznych przeznaczonych do badań struktury w skaningowym mikroskopie elektronowym. Na urządzeniu możliwa jest preparatyka materiałów, z których wykonanie próbek metodami klasycznymi (mechanicznymi) jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Do takich materiałów należą miedzy innymi materiały o delikatnych strukturach porowatych np. papier, membrany, cienkie nanometryczne powłoki ceramiczne, metaliczne, polimerowe.

Oferta badawcza obejmuje kompleksową obsługę, w tym: przygotowanie próbek, obrazowanie mikroskopią elektronową, analizę jakościową i ilościową w mikroobszarach mikroanalizą rentgenowską. Możliwe jest określanie składu chemicznego w punkcie, wyznaczanie map rozkładu pierwiastków.

Osoba do kontaktu:
dr inż. Paweł Kochmański
tel. 91 449 44 59 Pawel.Kochmanski@zut.edu.pl
Katedra Technologii Materiałowych
sala 020

Pokazy:

11:20 – 11:50

12:00 – 12:30
14:50 – 15:20

Pokaz poświęcony problematyce oceny stanu podzespołów układów olejowej hydrauliki siłowej. W trakcie pokazu oprócz potencjału dostępnej aparatury zostaną zaprezentowane mobilne systemy do bezpośredniego pomiaru mocy hydraulicznej, pomiaru czystości oleju on-line oraz in-line oraz mobilnego układu filtrującego.

Osoba do kontaktu:
dr hab. inż. Piotr Pawełko prof. ZUT
tel. 668 408 041Piotr.Pawełko@zut.edu.pl
dr inż. Łukasz Mozga
tel. 501 254 233 Lukasz.Mozga@zut.edu.pl
Katedra Mechatroniki

Pokazy:

10:50 – 11:20

11:40 – 12:10

12:30 – 13:00

14:50 – 15:20

Pokaz poświęcony podstawowym aspektom badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń elektrycznych. Przedstawione zostanie przykładowe badanie emisji promieniowania elektromagnetycznego przez urządzenie elektroniczne w zakresie do 6 GHz oraz badanie odporności na wyładowania elektrostatyczne, które w normalnych warunkach generowane są przez operatorów czy użytkowników sprzętu. W trakcie pokazu szerzej zostanie zaprezentowana komora EMC, firmy Frankonia EMC Test Systems GmbH, system rejestracji zakłóceń/emisji elektromagnetycznych TDEMI X6 firmy Gauss oraz generator do wytwarzania wyładowań elektrostatycznych NSG 438-EU firmy AMETEK CTS.

Oferta badawcza: badania kompatybilności elektromagnetycznej (emisji i odporności) w szerokim zakresie częstotliwości, pomiary antenowe i mikrofalowe. Szczegółowa oferta znajduje się na stronie https://lhtwimim.zut.edu.pl/pracownia-badan-i-certyfikacji-emc/oferta-badawcza-bke-emc/ oraz na stronie www.emc.zut.edu.pl.

Kontakt:
Pracownia Badań i Certyfikacji EMC
Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości
Wydział Elektryczny
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
ul. Sikorskiego 37, 70-313 Szczecin
Pracownia: emc@zut.edu.pl, www.emc.zut.edu.pl
Centrum: emf@zut.edu.pl, www.emf.zut.edu.pl
Telefony: 91 4494792, 91 4494481, 91 4494727

Pokazy:

11:00 – 11:40

11:50 – 12:30

14:40 – 15:20

loga projektu